еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Што открија Викиликс и Асанж: САД шпионирале тројца француски претседатели

По апсењето на Џулијан Асанж, еМагазин во серијал Ве потсетува на најголемите откритија на Викиликс.

САД шпионирале тројца француски претседатели

Во јуни 2015 година, Викиликс објави дека Агенција за национална безбедност (NSA) шпионирала трojца претседатели на Франција.

Станува збор за шпионски активности водени најмалку во периодот меѓу 2006 и 2012 година, односно биле прислушувани француските претседатели Жак Ширак, Николас Саркози и Франсоа Оланд.

Извештаите на NSA биле наменети за повеќе американски разузнавачки служби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По апсењето на Асанж: Што објави „Викиликс“ за Црвенковски, Груевски, Глигоров, Димитров

Што открија Викиликс и Асанж: Кој ја прислушувал Меркел за време на кризата во Грција

(Вознемирувачко видео): Што открија Асанж и Викиликс: Како американската војска уби новинари и цивили

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер ја „подбра“ Владата за имињата на институциите: „Дали Македонски брод ќе стане Национален брод?“

Никола Осило

(Видео) Масакр на Шри Ланка: Најмалку 100 загинати и над 250 ранети во серија експлозии

Редакција

(Фото) „Бајки од Македонија за цела година“ – нови волшебни приказни за љубителите на имагинарниот свет

Редакција