еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Што откри Викиликс: Зошто Хилари Клинтон му е лута на Асанж

По апсењето на Џулијан Асанж, еМагазин во серијал Ве потсетува на најголемите откритија на Викиликс.

ХИЛАРИ ФАВОРИЗИРАНА ПРЕД БЕРНИ САНДЕРС

Во 2016 година Викиликс објави речиси 20.000 мејлови од вработени во Демократската национална комисија кои покажуваат дека комисијата ја фаворизирала Хилари Клинтон пред Берни Сандерс, другиот кандидат за претседател од Демократската партија, неколку месеци пред стартот на кампањата за претседател на САД.

По неколку месеци Викиликс објави и над 2.000 хакнати мејлови од претседателот на кампањата на Клинтон, Џон Подеста. Викиликс тврдеше дека има повеќе од 50.000 мејлови од Подеста.

Подоцна приказната со мејловите за Хилари стана кошмар, откако беше утврдено дека таа додека била државен секретар на САД за државни работи комуницирала со приватен мејл.

Оваа сознание добро го искористи нејзниот противкандидат за претседател од Републикантската партија, Доналд Трамп, кој стана претседател на САД.

Клинтон по апсењето на Асанж изјави дека тој „мора да одговора за она што го направи”.

Како што објасни, не е во прашање осуда на новинарството, туку фактот дека некој упаднал во воени компјутери и украл информации.

„Јасно е од обвинението дека не станува збор за казнување на новинарството, туку за помагање да се хакира воен компјутер за да се украдат информации од американската влада“, изјави Хилари.

„Суштината е дека тој мора да одговора за она што го направи, барем за она за што е обвинет“, изјави Клинтон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Вознемирувачко видео): Што открија Асанж и Викиликс: Како американската војска уби новинари и цивили

По апсењето на Асанж: Што објави „Викиликс“ за Црвенковски, Груевски, Глигоров, Димитров…

Фото: cbsnews.com

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

На компаниите им требаат 109 дена за наплата на побарувањата

Никола Осило

Владата бара од сите функционери во своите биографии наместо Македонија да напишат Северна Македонија

Никола Осило

„Остана уште на Бонева да и се исплатат патни трошоци, унапред за 2019“: Твитер за долгот кон лозарите и отписот на долгови за струјата

Редакција