еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Што пишува во биографијата на Сашо Тасевски, новиот директор на БЈБ

Новиот директор на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски, кој денеска ја презеде должноста е роден на 19.10.1972 во Скопје. Тој е магистер по криминалистика и криминологија на Факултетот за безбедност во Скопје и докторанд.

Тој има повеќегодишно работно искуство. Од 2001 до 2003 година е полицаец во ЕСЗ Тигар.

Од 2003 до 2006 година е инспектор во Одделот за обезбедување.

Од 2006 до 2015 година виш инспектор во Одделот за обезбедување.

Од 2015 до 2017 година самостоен инспектор во Одделот за обезбедување, а од 2017 до 2018 година, односно по смената на власта и собраниските настани е назначен за началник на Одделот за обезбедување.

Учествувал на голем број конференции/ семинари /обуки од областа на безбедноста. Антитерористички обуки во САД, Израел и Турција, како и обуки со инструктори од Франција.

Фото: МВР

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ирена Ристиќ ќе ги „гони“ полицајците кои ја приведоа

Редакција

(АУДИО) Сите осум разговори кои денеска ги објави италијанскиот весник Ла Верита

Редакција

Со еден амандман во Уставот ќе се променат четири работи, македонскиот народ нема да биде избришан од преамбулата

Редакција