еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Што пишуваат светските новински агенции за референдумот во Македонија 

Американската новинска агенција Асошиејтед прес пренесе од Скопје дека во Македонија се одржува пресуден референдум на кој граѓаните одлучуваат дали да одобрат географска одредница за името на државата со што се менува името во „Северна Македонија“ и се прекинува долгогодишниот спор со Грција.

Агенцијата обајви изјава на премиерот на Македонија, Зоран Заев од Струмица откако гласаше на референдумот.

Договорот од јуни ќе стави крај на спорот од раните 1990-ти, кога Македонија прогласи независност од Југославија.

Грција тврдеше дека употребата на името имплицира територијални амбиции на сопствената покраина со исто име и ги блокира напорите на земјата за влез во НАТО, наведува агенцијата во извештаите од Скопје.

Македонците излегоа на гласање за промена на името на нивната земја во Република Северна Македонија, за да се отвори патот за членство во НАТО и ЕУ, и да се реши деценискиот спор околу името со Грција, наведува во извештај Ројтерс.

Референдумот е една од последните пречки за договорот постигнат меѓу Македонија и Грција во јуни за да се реши спорот што ја спречи Македонија да се приклучи кон големите западни институции откако се отцепи од тогашна Југославија во 1991 година.

Анкетите покажуваат дека големо мнозинство од оние што гласаат најверојатно ќе ја поддржат промената, но постигнувањето на бараниот одѕив може да биде тешко, наведува таа агенција.

Германската новинска агенција ДПА објавува изјава на премиерот Заев и нагласува дека референдумот е клучен чекор да се поништат блокадите на Атина на патот на државата кон членство во НАТО и Европската унија.

Агенцијата пренесува и резултати од анкети во кои се наведува дека мнозинството ќе гласа „за“ и со тоа ќе се обврзе Атина да не го блокира Скопје од членство во НАТО и ЕУ.

Со референдумот во кој се гласа за новото име Републка Северна Македонија, државата се надева дека ќе се надмине спорот во односите со Грција инејзиното блокирање на напорите за влез во ЕУ и во НАТО, објави француската агенција Франс прес.

Тоа е емотивен момент за земја која се бореше за признавање на своето име од независноста во 1991 година, кога поранешната југословенска република прогласи независност.

Агенцијата потсетува дека во јуни новиот македонски премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас постигнаа значаен компромис со кој Атина ќе ги отфрли своите забелешки за влез на Македонија во ЕУ и НАТО, за возврат за промена на името, објави во извештај АФП.

МИА/Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Кулминација на превирањата во „Топлификација“: Судот одобри стечај, фрчат кривични пријави

Никола Осило

Запознајте ги чуварите на јавните пари: Заменик министерката Елези е родена во финансискиот центар на Европа

Редакција

„Телесмарт телеком“ го доби тендерот на АЕК за Интернет пристап вреден 156.000 евра

Никола Осило