еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Си замина уште една легенда: Почина Горан Стефановски

Еден од најпознатите македонски драматурзи на сите времиња, Горан Стефановски почина денеска во Лондон на возраст од 66 години.

Тој беше автор на „Диво месо“, „Лет во место”, „Бушава азбука“, „Дупло дно”, „Тетовирани души”, а добитник е на престижните награди: „Стале Попов“ „11 Октомври“, „Војдан Чернодрински“ и многу други.

Фото: ЕУ инфо центар Скопје

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уметниците со неверување ја примија веста за смртта на Стефановски: Македонската драма го загуби својот Шекспир

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владата нема иницијатива за декриминализација на употребата на канабис за лична употреба

Редакција

Заев: Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев

Редакција

Никола Тодоров: Не се пронаоѓам во антизападно ВМРО-ДПМНЕ

Никола Осило