еМагазин
Image default
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Силјановска, Пендаровски, Река: Професорка трка на изборите за претседател

Како да е трка на факултети, а не избори за претседател е епилогот за досегашната кандидатска листа на која се најдоа Гордана Силјановска-Давкова, која е професор на Правниот факултет при Универзитетот “Кирил и Методиј“, Блерим Река, кој е професор на Универзитетот на Југоисточна Европа и Стево Пендаровски, кој е професор на Американ колеџ.

Главното прашање пред одржувањето на изборите е дали раководството на ДУИ ќе ги убеди своите членови да излезат на изборите, знаејќи дека треба да гласаат за кандидат – Македонец.

Уште едно прашање e дали постои можност албанските гласови да завршат кај Лека, со што потоа би можело да дојде до „фин пазар“ со гласови.

Според имињата на кандидатите, кои се истакнати и докажани личности треба да се очекува чиста предизборна борба, колку што тоа го дозволува жарот на политичката трка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Твитерџиите му направија „крвна слика„ на Пендаровски, кандидатот на СДСМ и ДУИ за претседател

Работел за двајца претседатели: Кој е Стево Пендаровски, еден од можните кандидати за претседател на државата

Ќе ја добиеме ли првата жена претседател: Која е Гордана Силјановска – Давкова

Движењето Беса и Алијансата за Албанците заедно зад кандидатурата на Блерим Река за претседател на државата

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Извештајот за работењето на амбасадата на САД и Џес Бејли ќе биде објавен во 2019 година

Никола Осило

(ВИДЕО) Мицкоски: На отворена сцена се одвива пазарење со името и идентитетот

Редакција

Хан му порачал на Заев: Не се потребни избори, туку двотретинско мнозинство во Собранието

Редакција