еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Сите детали: Болните не мора лично да ги подигнуваат лековите од аптека

Осигурените лица од 01.10.2019 година лековите во аптека ќе можат да ги подигнуваат само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош).

Лековите за хроничните пациенти како и лековите за деца и осигурените лица кои не можат сами да подигнат лек поради здравствена состојба, друго лице ќе може да ги подигне во негово име со сопствен документ за лична идентификација.

Лек од аптека ќе може да подигне некој за трето лице, приложувајќи своја лична карта, но ќе мора да го каже бројот на лична карта и на оној за кого лекот е наменет.

Новина е и што ќе се проверуваат лекарите колку рецепти припишале, односно кај оние кај кои има индикација за проверка.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Бимилк“ организираше посета на краварска фарма за децата со оштетен слух и говор

Редакција

За само една недела осум нови заболени од морбили во Струга

Редакција

Во првите девет месеци, 610 жени биле жртви на семејно насилство, но бројката е поголема

Редакција