еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

Сите детали: Грција ги објави протоколите за влез на странски туристи

Грчката Влада ги објави протоколите за влез на странски туристи во земјата преку копно, аердромите и преку море.

Сите туристи ќе мора да пополнат детален патнички образец, во кој ќе ја наведат земјата од која потекнуваат, каде патувале пред да влезат на грчка територија и адресата каде ќе престојуваат за време на нивниот одмор во Грција.

Образецот на англиски јазик можете да го пополнете ОВДЕ.

Секој патник ќе добие код во електронска или печатена форма и во зависност од податоците ќе се одлучува дали ќе биде опфатен со скрининг за корона вирусот во зоните предвидени за контрола.

Таканаречениот формулар за лоцирање на патници ќе треба да се пополни преку интернет најмалку 48 часа пред патникот да влезе во земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грција може да остане затворена за земји каде бројот на заболени од Ковид 19 е поголем од европскиот просек

Грција засега останува на планот за отворање на границите на 1 јули

Фото: МВР

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нови 120 заболени од корона вирусот, најмногу во Скопје 64

Редакција

Убава вест: 184 излекувани здравствени работници од коронавирусот во Македонија

Редакција

ЕУ задутре ќе одлучува за датум за преговори: Кои се можните сценарија за нашата земја?

Никола Осило