еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА

Сите детали: Кој има право и колку чинат субвенциите за печки на пелети

Министерството за економија денеска го објави Јавниот повик за надомест на дел од трошоците за купување на печки на пелети, со кои домаќинствата ќе ги заменат старите печки на јаглен, дрва, нафта или мазут.

Со оваа Програма, се предвидува на жителите кои ќе купат печки на пелети со кои ќе се заменат старите печки на јаглен, дрва, нафта или мазут, да им се овозможи надоместување на дел од трошоците за купување печки на пелети до 50%, но не повеќе од 25.000 денари по домаќинство за 2019 година.

Во Буџетот на Министерство за економија за 2019 година за реализација на оваа мерка се предвидени вкупно 30.000.000 денари.

Согласно Програмата, право на учество освен ранливите потрошувачи имаат и сите оние лица кои купиле печки на пелети во периодот од 1 јануари 2019 година до денот на завршување на јавниот оглас и за оваа категорија на баратели, исто така во Буџетот се обезбедени 15.000.000 денари.

Доделувањето на надоместокот ќе се врши по принципот „прв дојден прв услужен“ и по искористувањето на средствата за оваа намена ќе бидат изготвени решенија за исплата на надоместокот, информираше Бектеши.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Пензионерите ќе добијат минимално зголемување на пензиите од 1,8 отсто заради усогласувањето

Редакција

Секој отселен млад човек ја чини државата 15.848 евра годишно

Редакција

Поддржан и дополнет предлогот за отпис на каматите од долгови

Редакција