еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите детали: Најголем дел од новозаболените од коронавирусот се на возраст од 50-59 години

Вчера во Македонија беа регистрирани 29 новозаболени со коронавирусот, со што вкупната бројка на заболени со овој вирус во Македонија се искачи на 177 лица.

“На 24.03.2020 година, пријавени се вкупно 29 нови случаи на COVID-19 од 5 градови – Скопје (20), Куманово (3), Велес (3), Прилеп (2) и Дебар (1).

Најголем дел од регистрираните случаи се на возраст од 50-59 години (11), а во однос на дистрибуцијата по пол, 17 машки и 12 се женски.

Хоспитализирани се пет лица, а останатите се на домашно лекување (асимптоматски или со лесна клиничка слика).

Кај седум лица е регистрирано присуство на коморбидитети.

Вкупно 19 лица имале контакт со веќе потврден случај на COVID-19 во државата“, стои во анализата на последните податоци од страна на Институтот за јавно здравје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бројот на заболени здравствени работници со коронавирусот се искачи на 17

Велес и Прилеп нови места со лица заболени од коронавирусот: Како изгледа мапата по градови

Двајца припадници на Армијата, подофицер и војник позитивни на коронавирусот

Не е сосема сигурно дека коронавирусот ќе исчезне во летниот период

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Струмичанецот кој утринава беше тестиран, нема корона вирус

Редакција

Ќе остане ли пратеникот Груевски без мандат: Одлуката за одземање на собраниска комисија

Редакција

Kривична пријава за скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

Редакција