еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ

Скопје отворено за велосипеди – Пријави се бесплатно на Скопје на точак!

Илјадници велосипеди биле дел од Скопје во 1960-те години. Според некои податоци секој втор граѓанин имал точак. Овој факт покажува дека вело културата е значаен дел од нашето општество и затоа под покровителство на Град Скопје и во организација на Сојузот на спортови на Скопје во недела, 03. ноември 2019 со почеток во 11.00 часот ќе се одржи велосипедскиот караван „Скопје на точак.

Минатата година, на првото издание од овој настан, 1.300 лица се пријавија и излегоа на улиците со порака дека користењето на велосипед е добро за здравјето и за заштитата на околината.

Бесплатната регистрација и дополнителните информации може да се најдат на: skopjenatocak.mk. Овој велосипедски караван нема натпреварувачки карактер. Се вози со диктирана брзина од 20км/ч, предводен од Полицијата и организаторот.

Патеката на движење е:

Старт- Булевар Илинден кај фонтаната Лотос, правец на движење кон Сити мол. Се врти лево по улица Љубљанска и се вози право по ул. Московска до Студентскиот дом Гоце Делчев.

Кај домот се врти лево, по улица М. Т. Гологанов и се вози право до католичка црква, се продолжува по М. Т. Гологанов, право по улица Димитрие Чуповски, право по Бул. 11 Октомври до семафорите кај Црвен Крст каде се врти лево по Бул. Кочо Рацини се вози право преку мостот по Бул. Крсте Петков Мисирков.

На семафорите кај Мавровка се врти лево и се вози право по Бул. Гоце Делчев, преку мостот Гоце Делчев, се приклучува на бул. Илинден и се завршува на стартот, кај Фонтаната Лотос во Градски парк.

Програмата е:

11.00-12.00- поделба на стартни броеви- лепенки за велосипед

12.00 – Старт на караванот

12.30 – Крај на караванот

12.35-13.00 – Лотарија

13.00-13.30 – Велосипедски дружења.

На лотаријата ќе се доделат неколку подароци и тоа велосипеди, велосипедска опрема, ракавици, заштитни шлемови.

Настанот на Фејсбук може да се најде на: facebook.com/events.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Кампањата на “EVN Online“ со награда на Balcannes

Редакција

Нова празнична понуда од Македонски Телеком за остварување на сите желби

Редакција

(Фото) Средба помеѓу првата дама Пендаровска и Арнаудова: Помош за децата со помалку можности

Редакција