еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Скопски адвокат ја оспори одлуката за референдумот за името пред Уставниот суд

Владата на денешната седница ја разгледуваше иницијативата поднесена од Томе Тодоровски, адвокат од Скопје доставена до Уставниот суд на Република Македонија за поведување на постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлука за распишување на референдумот за името од 30.07.2018 година.

Тогаш, Собранието со 68 гласа ја изгласа Одлуката за распишување референдум за името, кој се одржа на 30 септември. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ претходно ја напуштија салата и не учествуваа во гласањето.

Според одлуката, граѓаните се изјаснија за прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“.

На референдумот не беше исполнет законскиот цензус за излезност и Државната изборна комисија го прогласи за неуспешен.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Случај „Траекторија“: Какви СМС пораки му прајќал Јанакиески на Божиновски

Редакција

Звучни имиња на фирми, бизнисмени и јавни претпријатија на новата Листа на должници на УЈП

Редакција

Свечена церемонија за Заев и Ципрас во Минхен, денеска ќе ја примаат наградата „Евалд Фон Клајст“

Редакција