еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Скопски џез фестивал, Златно славејче, Аволон: Кој се доби пари во ревидираната годишна програма за култура

Министерството за култура информира дека на својата веб страна ги објави финалните резултати од Годишните конкурси за поддршка на проекти од национален интерес во културата за 2019 година по спроведеното повторно разгледување на пријавите.

„По првично објавените резултати, откако беа увидени формални недостатоци во документацијата на дел од пријавите и во согласност со Законот за општа управна постапка (член 39 став 3 ) на апликантите им се даде можност во соодветен рок да достават дополнителни појаснувања и документација за нив.

Исто така, беше извршен и детален преглед на бодовите за секоја ставка од конкурсите, а беа одржани и средби со дел од културните оператори„, се вели во соопштението.

Во ревидираната листа, овој пат дел од бараните средства добиле и Скопскиот џез фестивал, Златно Славејче, Аволон…

Целата конечна листа на добитници погледнете ја ОВДЕ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Сочувство од Иванов: Со неверување и длабока тага ја примив веста за трагичната смрт на нашата драга Беличанец

Редакција

Истрагата за смртта на планинарите Калина и Александар тапка во место: „Трансверзалец“ и понатаму организира тури на планини

Редакција

(ВИДЕО) Заев ескивира од фудбал со министрите, повеќе сака во недела да вози мотор

Редакција