еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

Словенија е прва европска држава која прогласи крај на епидемијата со корона вирусот

Владата на Словенија прогласи крај на епидемијата со корона вирусот, со што оваа држава стана прва во Европа која барем засега се избори со овој невидлив непријател.

Националниот институт за јавно здравје заклучи дека ширењето на коронавирусот е ставено под контрола, при што во изминатите 14 дена биле регистрирани само 35 нови случаи на зараза.

Но, иако голем дел од рестриктивните мерки нема да продолжат, сепак ноќните клубови, базените и теретаните остануваат затворени.

Остануваат затворени и хотелите со капацитет од над 30 гости.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

32,8% од заболените со коронавирусот во Македонија без симптоми, 73,6% имале контакт со потврден случај

Мајмуни кои беа вакцинирани со вакцина за Ковид-19 на универзитетот Оксфорд развиле антитела за 14 дена

135 лица до 19 години во Македонија заразени со коронавирусот, просечната возраст 46

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Убава вест: 156 оздравени од Ковид-19

Редакција

Просечната инфлација лани 9,4%

Редакција

Обвинителството во Белград ја отфрлило кривичната пријава на Данијела Штајнфелд против Бранислав Лечиќ, која таа ја поднесе за силување

Редакција