еМагазин
Image default
Бизнис

Со нов закон ќе се одредат условите за субвенции за повисоки плати

Министерството за труд и социјална политика подготвува предлог-закон за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување по основ на зголемување на плата.

Оттаму преку Единствениот електронски национален регистар (ЕНЕР) објавија дека со законот се уредува висината, условите и начинот за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување по основ на зголемување на плата

„Целта е да се стимулира зголемување на платите на вработените во приватниот сектор преку финансиска поддршка за работодавачите кои ќе извршат зголемување на платата на вработените.

Се наметна потребата од законско регулирање на мерка за субвенционирање на придонеси од задолжително социјално осигурување како финансиска поддршка од Буџетот на РСМ“, велат од Министерството.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Дождот добредојден за земјоделството

Никола Осило

Во блок-трансакција продадени 1.800 акции од „Гранит“

Никола Осило

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на Министерството за финансии за набавка на масло за горење вреден 47.000 евра

Редакција