еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Со претходни заболувања тројца од новопочинатите од коронавирусот во Македонија

Министерство за здравство вчера информираше дека починаа уште четворица нови пациенти од корона вирусот.

„Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (65 години) примена на 11 мај, пациент од Скопје (71 години), хоспитализиран на 16 мај и пациент од Тетово (73 години) во болница од 11 мај.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Прилеп (41 години), кој повеќе од 40 дена се лекувал на клиниката,“ се вели во соопштението.

Детали за новопочинатите соопшти и Институтот за јавно здравје (ИЈЗ).

“Случаите се со присутни симптоми, а биле хоспитализирани во ГОБ 8-ми Септември и КИБФС.

Кај три од починатите се регистрирани коморбидитети (хронична/здравствени состојби, н.з.).

Починатите се без историја на патување и контакт со потврден случај во државата“, стои во анализата на ИЈЗ, која еМагазин секојдневно ја пренесува.

Вкупната бројка на починати од компликации со вирусот во Македонија до сега изнесува 110.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вкупно 149: Расте бројот на заразени со коронавирусот на возраст до 19 години во Македонија

Шест лица со претходни заболувања, повеќе мажи, детали за новите случаи на заразени со коронавирусот

Фото: Кабинет на претседателот

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Христијан Мицкоски доби поддршка и од Антонијо Милошоски

Редакција

Филипче: Народот не почитува, ќе се затворат парковите и ќе се воведат построги мерки

Редакција

„Жешкиот костен“ во рацете на пратениците: Каква е постапката за промена на Уставот?

Никола Осило