еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Со ребалансот Владата значително го зголеми сопствениот буџет, а го намали на Собранието

Во собраниска процедура влезе предлог-ребалансот на буџетот во кој може да се забележи дека Владата сопствениот буџет го зголеми од 3,9 милијарди денари (64 милиони евра) на 5,9 милијарди денари (96 милиони евра) или за околу 32 милиони евра.

Во предлог документот се гледа дека зголемувањето на расходната страна на владиниот буџет е најголемо кај ставката вложувања и нефинансиски средства и тоа од првично планираните 165 милиони денари на околу 2 милијарди денари.


Истовремено, со ребалансот се кратат предвидените средства за Собранието од 596,1 милиони денари (9,6 милиони евра) на 520,6 милиони денари (8,4 милиони евра).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ребаланс на буџет: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се „спукаа“ околу субвенцииите за повисоки плати

„Два дена министерка, одма ребаланс. Што ти е Групер искуство!“: Твитер реакции за ребалансот на буџетот

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Зградата на општина Велес стана енергетски ефикасна

Редакција

„Македонски Телеком“ го доби тендерот на Клиниката за гинекологија за мобилна телефонија вреден 57.000 евра

Никола Осило

Кумановската „Делукс-ауто“ го доби тендерот на Царинската управа за набавка на 13 возила „тежок“ 325.000 евра

Никола Осило