еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Со сирење против кариес

Сирењето за многумина е дел од секој оброк. За доручек, како мезе при средбите со пријателите, во салата, во секоја можна прилика. Едноставно го обожаваат! Но и оние кои помалку го консумираат, сакаме да ги потсетиме на благотворното дејство на македонското сирење од млекара „Здравје“, велат од млекарата.

„Особено ако истото е произведено од квалитетни македонско млеко од еколошки чист регион, со современа технологија токму какво што е сирењето на Млекара „Здравје“. Сирењата и кашкавалите се вистински деликатес!

Не само што се вкусни и хранливи, и можат да се комбинираат со различна храна, тие се богати со многу витамини, протеини и други хранливи состојки неопходни за правилен раст и развој.

Бидете им пример на своите деца! Колку почесто Вие конзумирате сирење, толку и вашите деца од мали нозе ќе преферираат здрава храна, а сирењата на Здравје Радово се токму тоа“, велат од млекарата.

Оттаму додаваат дека ретко кој го знае е фактот дека сирењата се одлични во спречувањето на кариесот.

„Нека не ве изненадува зошто заболекарите токму него го препорачуваат. Особено тврдото сирење благодарение на своите состојки ја неутрализира киселината на забите и го зголемува производството на плунка со што ја штити забната глеѓ и го спречува настанувањето на кариес.

Сирењето е дури поделотворно и од гумите за џвакање, тврдат научниците од американската Академија за општа стоматологија. Тие утврдиле дека со џвакањето на сирењето се создава заштитен слој на забите кој ги чува од киселини, од дентална ерозија и од настанување на кариесот.

Сирењето го зголемува нивото на пХ вредноста на површината на забите, овозможувајќи одлична превентива од кариес. Сирењето може да се јаде пред оброк, за време на оброкот и по него. Испитувањата покажале дека децата кои јаделе сирење имаат највисоко ниво на пХ вредност на површината на забите, повеќе дури и од оние деца кои пиеле млеко и јогурт. За насмевка од соништата, јадете сирење!“, порачуваат од млекарата.

КОМЕРЦИЈАЛНА ОБЈАВА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Галерија) Што му подари Иванов на папата Франциск

Редакција

(Фото) Префинети понуди за одбележување на борбата за еманципација

Редакција

Солидарноста на една француска пекарка му овозможи на 69-годишен Битолчанец да си дојде дома

Редакција