еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ

Собрани 140.000 евра за лекување на четиригодишната Симона Хаџи-Тошев

Собрани се речиси 140.000 евра за лекување на четиригодишната Симона Хаџи-Тошев, која боледува од леукемија.

Штипјани, но и хуманите граѓаните од целата држава минатиот месец беа дел од низа на хуманитарни акции, концерти со цел да се соберат средствата за лекување на малата Симона, која заедно со родителите веќе е во Клиниката во Загреб.

Нивниот пријател, Борис Шарковски, кој беше дел од организацијата на низата настани во Штип, но и низ останатите градови во земјава, вели дека со сите досега организирани настани за лекување на Симона Хаџи-Тошев во Загреб, како што се кутии за донации, концерти, театарски претстави, телефонски броеви собрани се приближно 140.000 евра, од вкупно потребните околу 150.000 евра.

-Преостанатите средства се очекува да се соберат од настаните кои веќе се закажани. Поради тоа, телефонските броеви за донации не се веќе активни, кутиите се повлечени, on-line платформите се затворени, останува отворена само трансакциската сметка за проестанатите уплати и исплати, вели Шарковски.

Таткото на малата Симона на социјалните мрежи се заблагодари на големата хуманоста која ја покажаа граѓаните.

– Граѓаните на Штип и Македонија уште еднаш покажаа дека во тешки моменти знаат да подадат рака на оние на кои им е потребно. Немам простор поединечно да ги споменам сите кои несебично се вклучија во оваа акција, затоа, благодарам за сите поединци, фирми и институции од Македонија и светот кои донираа дел од свои парични средства за помош на Симона и семејството, напиша на својот фејсбук профил, Хаџи-Тошев.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хуманитарна акција во Зоолошка градина за четиригодишната Симона Хаџи Тошев

(Фото) Дечиња во Штип продаваа сок на пазар за да соберат донации за Симона

Собрани половина од средствата за лекување на четиригодишната Симона Хаџи-Тошев

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Vip со специјална понуда за сите студенти: Студентски тарифи со супер цена и без договорна обврска

Редакција

Black Friday во Рамстор Мол – Големи попусти и мнооогу забава од 29.11 до 01.12

Редакција

Американскиот Универзитет во Бугарија ги подготвува студентите за идните предизвици со дипломи акредитирани во САД и ЕУ

Редакција