еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

Социјалдемократот Зоран Милановиќ е новиот претседател на Хрватска

Зоран Милановиќ, кандидатот на опозициската СДП е новиот претседател на Република Хрватска.

Тој ја победи досегашната претседателка, Колинда Грабар Китаровиќ, кандидатка на владејачката ХДЗ со околу 100.000 гласови, пренесуваат хрватските медиуми.

Според резултатите на државната изборна комисија, врз основа на 99,54 отсто обработени гласачки места, Милановиќ освои 52,69 отсто од гласовите или околу 1.030.000, а Грабар Китаровиќ 47,31 отсто.

Фото: Фејсбук/Милановиќ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нема влез и излез: Прогласена кризна состојба во Дебар и Центар Жупа поради корона вирусот

Редакција

Кулоглу од Сириза: Во Грција нема македонска нација од којa се откажуваме, има северни Грци кои се нарекуваат Македонци

Редакција

(Галерија) Пролетна бајка во ресторан „Белојшки бисер“

Редакција