еМагазин
Image default
Локално

Состојбата на хоспитализираните пациенти затруени од чад во пожарот во Кисела Вода е стабилна

Од Универзитетската клиника за токсикологија информираат дека во моментот, на клиниката, се хоспитализирани 11 пациенти како последица на вчерашниот пожар во скопската населба Кисела Вода.

– Сите пациенти се во стабилна општа состојба. Спроведени се сите дијагностички процедури согласно протоколите за лекување и до добивање резултати од иследувањата, пациентите ќе бидат хоспитализирани. Во најголем дел пациентите имаат потешкотии со дишењето, гушење, кашлање, кивање, и слични симптоми, информира д-р Наташа Симоновска од Клиниката за токсикологија.

Инаку, меѓу хоспитализираните пациенти има 4 пожарникари. Највозрасниот пациент е на 74-годишна возраст, додека најмладиот на 26-годишна возраст.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Изгаснат пожарот во Кисела Вода во кој гореа три стана

По пожарот во Кисела Вода, 9 пациенти хоспитализирани на Клиниката за токсикологија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Здравствен работник од Тетовско што работи во Скопје заболен од мали сипаници

Редакција

Заборавен шпорет предизвика пожар во куќа во Скопје

Никола Осило

Хаос во дискотека во Скопје: Млада девојка од Стајковци нападнала обезбедување и полицаец

Никола Осило