еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Специјалниот обвинител Бубевски поднесе кривична пријава против адвокатот Арслани бидејќи му заканувал на паркинг

Обвинителот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Гаврил Бубевски, денеска до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава за „загрозување на сигурноста“ против адвокатот Мефаиљ Арслани, кој го застапува обвинетиот Ејуп Алими од ДУИ во предметот „Титаник 3″, информираат од СЈО.

Во пријавата е наведено дека на 10 ноември минатата година на паркингот пред трговскиот центар „Мавровка” адвокатот Мефаиљ Арслани, му се заканил на обвинителот на СЈО, Бубевски.

„На 10 ноември 2018 година на паркинг просторот пред трговскиот центар „Мавровка“ во Скопје, пријавениот Мефаиљ Арслани кој е бранител на обвинетиот Ејуп Аљими во судскиот предмет кој се води пред Основен суд Скопје I Скопје под V К.бр.1905/17, ја загрозил сигурноста на оштетениот Гаврил Бубевски, службено лице – Јавен обвинител во Специјалното јавно обвинителство, кој во вршење на службата постапува како обвинител во наведениот предмет, со сериозна закана дека ќе нападне врз неговиот живот и тело и животите и телата на лицата од неговото семејство, на начин што во моментот додека сведокот Артене Исеини го управувала сопственото патничко моторно возило во кое совозач бил сведокот Фатиме Фетаи и се обидувале да пронајдат празно паркинг место пред ТЦ „Мавровка“ го здогледале пријавениот Мефаиљ, по што сведокот Артене Исеини го отворила прозорот од кај возачката страна за да го поздрават и само што сведоците му рекле: „добар ден Мефо, што правиш, како си“, истиот, агресивно, на висок тон, со сериозност во гласот им се обратил со зборовите: „абе, евее, не знаеме што да ѝ правиме на оваа пошто е наша“, покажувајќи со рака кон сведокот Фатиме Фетаи, „а на тој каурот матер ќе му расплачеме, фамилија ќе му ебеме“, закани кои биле насочени кон оштетениот – Гаврил Бубевски, како обвинител, кој заедно со јавниот обвинител – сведокот Фатиме Фетаи постапува во предметот против обвинетиот Ејуп Аљими, чиј бранител во постапката е пријавениот Мефаиљ Арслани“, стои во пријавата.

Со ова Арслани, како што стои во пријавата, ја загрозил сигурноста на оштетениот Гаврил Бубевски, имајќи ја предвид сериозноста на тонот, обликот на заканите и уверливоста која ја презентирал пријавениот во врска со реализацијата на заканите, што произлегува од изјавите на сведоците.

„Сепак во овој момент при поднесување на пријавата нема доволна аргументација дека со пријавениот Мефаил во извршување на делото учествувал и Ејуп Аљими, како поттикнувач или како директен извршител, во ситуација кога неговиот бранител би бил само пренесувач на заканите, меѓутоа доколку јавниот обвинител во постапката по прибавување на целокупниот доказен материјал оцени дека во вршењето на кривичното дело своја улога имал и Ејуп Аљими, се приклучувам кон кривичен прогон против истиот“, наведува обвинителот Бубевски во пријавата.

Бубевски предлага да се прибават листинзи од телефонските оператотори од контактите на пријавениот со лица и листинзи за негова интернет комуникација

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фатиме Фетаи стои зад тоа што го кажала, вели дека за заканите има уште еден сведок

Адвокатот на Алими од ДУИ бара јавно извинување од Фатиме Фетаи

Обвинетите Алими и Гури од ДУИ му се заканувале дека ќе му ја расплачат фамилијата на каурот Бубевски од СЈО

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер „зовре“ по јавните настапи на Бајрам: „Амди најреално ја има укапирано македонскава политика“

Никола Осило

Завршни зборови на одбраната на судењето за случувањата во Собранието од 27. април

Редакција

За кои пратеници до сега се бараше одземање на пратеничкиот имунитет

Редакција