еМагазин
Image default
Македонија

ССНМ и ЗНМ ги осудија заканите кон Героски, бараат реакција од институциите

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудуваат заканите што вчера биле упатени кон главниот уредник на „Плусинфо“, Бранко Героски.

– Според информациите кои јавно ги објави Героски, извесен Борче Гиноски на социјалната мрежа му упатил директна закана со зборовите „Гледај да не те бањаат во Вардар“. Според главниот уредник овие закани се обид тој да биде замолчен, односно да прекине со серијалот текстови поврзани со наводна рекетарка група поврзана со владеачката партија, велат од двете здруженија.

Ваквите закани, според ССНМ и ЗНМ, претставуваат директен напад на слободата на изразување и слободата на медиумите. Тие ги повикаа надлежните државни институции да ги преземат сите мерки што им стојат на располагање за откривање на заканувачот и негово казнување со цел да бидат обесхрабрени сите кои во иднина ќе се обидат да закануваат и заплашуваат новинари и медиумски работници.

– За да имаме функционална демократија потребно е високо ниво на слобода на говор и изразување, а такво нешто не може да се постигне доколку новинарите и медиумските работници работат под постојан притисок и закани, бидејќи тоа е само рецепт за создавање атмосфера на самоцензура. Овие закани кои претставуваат напад врз слободата на известување и слободата на медиумите ќе бидат пријавени до сите меѓународни организации кои се бават со одбрана на слободата на говорот и изразувањето, се наведува во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Героски го побара заканувачот во СДСМ, од партијата велат дека не е од нивното обезбедување

Бранко Героски добивал опомени и закани оти ја критикувал власта: Перото не ви го давам, на тоа да не се надевате!

Фото: Плусинфо

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Собранието без опозицијата ги усвои измените на Деловникот во однос на употребата на јазиците

Никола Осило

Партијата на Солза Грчева поднесе претставки за обид за референдумски поткуп од страна на Заев

Редакција

На Клиниката за кардиологија член на резервен тим со симптоми на корона вирусот

Редакција