еМагазин
Image default
Бизнис

Стареењето на општеството е главна причина за недостиг на работна сила

Според неодамнешната студија на OECD, населението во Македонија слично како и на сите земји-членки на ЕУ, продолжува да старее. Општествата кои стареат влијаат врз одржливоста на системите за пензиско и социјално осигурување и економскиот раст на долг рок.

Според Организацијата на работодавачи на Македонија активното стареење би можело да биде клучно за спротивставување на демографските предизвици.

„Стареењето на населението е генерален проблем во Европа. Според OECD, населението над 65 години се дефинира како стареење на популацијата, а организацијата го проучува процентот на стареење на населението и работоспособното население.

Во Македонија оваа бројка е 18,2 проценти во 2015 година и таа продолжува да расте, додека просекот на ЕУ е 18,3 проценти. Стареење на општеството ќе има големо влијание особено кај младите луѓе на денешницата, кои во иднина ќе забележат поголеми нееднаквости и пониски пензии. Во Македонија проблемот додатно се  зголемува  со иселувањето на младите од земјата,“ се вели во соопштението.

Според податоците на OECD, нееднаквостите во обуката, вработувањето и платите започнуваат рано во нивната кариера и во голема мерка се поврзани со нивните вештини.

Животниот век на квалификувани мажи е осум години подолго од неквалификувани луѓе, додека квалификувани жените живеат 4,6 години подолго од неквалификувани жени.

Нивото на образование влијае и врз нивната здравствена состојба, ниско квалификуваните лица ќе имаат повеќе здравствени проблеми, со што ќе можат да работат и да заработат помалку.

Ниска квалификувана жена ќе заработи 17% помалку од висока квалификувана жена за време на нејзината кариера заради здравствени проблеми, додека маж со ниско квалификуван живот би заработил 33% помалку од маж со високо квалификувани лица.

Ова ќе влијае на нивото на пензија и нивната старосна пензија, што дополнително ќе ги зголеми нееднаквостите во приходот.

„Затоа, развивањето систем за обука што одговара за потребите на пазарот на трудот не е само итна потреба на работодавачите, туку е и основа за индивидуална благосостојба. OECD го смета инклузивниот пазар на трудот како предуслов за активно стареење, поддршка на неактивни лица во секоја возраст и животна состојба при враќање на активниот пазар на трудот и поттикнување на одговорноста на поединците за одржување на нивната вработливост.

Од друга страна, со цел да се намалат социјалните трошоци и недостигот на работна сила, се повеќе земји преземаат чекори за интегрирање на лица со намалена способност за работа во трудот,“ се додава во соопштението.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Триглав осигурување“ оствари добивка од 31,4 милиони денари

Никола Осило

Бизнис што „цвета“: Плантажи со марихуана ќе никнат и во Кривогаштани

Никола Осило

Бензините поскапуваат за денар и половина, а дизелот за еден денар

Редакција