еМагазин
Image default
Македонија

Стејт департмент: Груевски треба да се соочи со правдата во својата земја

САД сметаат дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој бара политички азил во Унгарија треба да си ја отслужи затворската казна во својата земја, изјавил претставник на американскиот Стејт департмент за „Политико.еу“.

– Во правен и транспарентен процес Никола Груевски беше осуден од македонскиот суд за злоупотреби на служената должност и осуден на две години затвор. Пресудата беше потврдена и од други судски инстанци. Дополнително, Груевски е обвинет во уште четири кривични предмети. Ние сметаме дека судските постапки во Македонија треба да продолжат, а Никола Груевски да одговара пред македонскиот правосуден систем, вели претставникот Стејт департментот.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како избега Груевски: Освен двата одземени пасоши имал ли и трет со друг идентитет?!

Српска „Политика“: Груевски со лажен пасош побегнал преку Албанија, со „Малев“ од Тирана летал до Будимпешта

Од бугарското Министерство за правда велат дека Груевски нема бугарски пасош

Груевски поднел барање за азил во Унгарија од трета земја

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Бомбата“ за градоначалникот Курто Дудуш стигна во Обвинителство

Редакција

Продолжува судењето за настаните во Собранието на 27 април

Редакција

РКЕ: Во следните две недели да не се исклучуваат потрошувачите на струја, вода и парно поради неплатени сметки

Редакција