еМагазин
Image default
Македонија

„Стејт департмент“: Тврдењата на Москва се неразумни и лажни

Американскиот „Стејт департмент“ ги оцени како неразумни и како обид за дезинформација и пропаганда, обвинувањата на Русија дека САД се инволвирани во неодамнешното гласање во Парламентот на Република Македонија со кое се даде зелено светло за отпочнување со уставните измени во земјата.

– Секое тврдење дека претставници на Американската амбасада биле инволвирани во процесот на гласање во Парламентот се неразумни и лажни. САД ја поздравуваат одлуката на македонскиот Парламент да ги започне уставните промени неопходни за имплементација на Договорот од Преспа со Грција. САД веруваат дека Преспанскиот договор е историска можност за промоција на стабилност, безбедност и просперитет во целиот регион – изјавил портпарол на „Стејт департментот“ на брифинг во Вашингтон на прашање на грчки новинар, пренесува АНА-МПА.

„Стејт департментот“ им сугерира на оние кои сакаат да истражуваат како македонските пратеници ја донеле нивната одлука, тоа да го сторат во консултација со самите пратеници наместо со користење на руско деинформирање и пропаганда.

И македонското МНР вчера категорично ги отфрли како целосно неосновани и невистинити наводите и квалификациите изнесени во коментарот на секторот за информирање на МНР на Руската Федерација во врска со изгласување на предлогот за пристапување кон измени на Уставот во Собрението на РМ.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руско МНР: САД организираа нефер гласање во македонскиот Парламент

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Судска опомена за градоначалникот Курто Дудуш, кој призна дека го нападнал Демир Исмаил

Редакција

Сметката на „Секјуриком“ ќе биде одмрзната за исплата на платите за јули и август

Редакција

„Ел Чека“ не мирува, објави нови „бомби“ и повторно му се заканува на Заев

Редакција