еМагазин
Image default
Македонија

Столтенберг ја обвини Русија дека го попречува влезот на Македонија во НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја обвини Русија дека го попречува членството на Македонија и во Алијансата.

– Русија се обидува да го попречи приклучувањето на Македонија во НАТО, како што е случајот и со Црна Гора каде што видовме и неуспешен обид за преврат, изјави генералниот секретар на Алијансата во обраќањето во фондацијата „Херитиџ“ во Вашингтон.

Според Столтенберг, има многу примери за обид на Русија да се вмеша во политичките процести на НАТО земји и државите партнери.

МИА/Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Папата Франциск на мисата во Скопје: Рамнодушноста и клеветите да ги замениме со чувствителност и надеж

Редакција

МОСТ: Одѕивот до 10 часот 6,6 отсто, неправилности на две гласачки места

Редакција

Ќерката на Чавков: Ќе си лежи оној што ја измисли вилата на Халкидики

Редакција