еМагазин
Image default
Македонија

Столтенберг: Го поздравувам гласањето на парламентот во Скопје за предложените уставни измени

И првиот човек на НАТО, Јенс Столтенберг, на „Твитер“ честиташе на постигнатото двотретинско мнозинство во Собранието.

„Го поздравувам гласањето на парламентот во Скопје за предложените уставни измени. Сега владините и политичките лидери треба да ги завршат националните процедури за спогодбата за името и да ја искористат оваа историска можност да ја доведат земјата во НАТО”, напиша Столтенберг.

Фото: Влада на РМ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хан: Ни треба државништво, а не партиски игри

Почнуваат уставните измени: Добро утро, Северна Македонија

Стартува промената на Уставот: Која е процедурата понатаму

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

На состанок во Охрид направена детална ревизија на македонските и грчките учебници по историја

Редакција

Груевски лаже дека братот на премиерот му сугерирал дека ќе му биде одложена казната, ако убеди пратеници да гласат за уставните измени, велат од Владата

Редакција

(ВИДЕО) Вознемирувачка снимка од пожарот кај Велес

Редакција