еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Столтенберг не успеа да го разубеди Мицкоски за договорот со Грција, ќе успеат ли Курц и Меркел

По вчерашната средба со првиот човек на НАТО, Јенс Столтенберг од ВМРО-ДПМНЕ информираа дека тие остануваат на ставот дека се против договорот за името со Грција, а ставот за референдумот ќе го соопштат иднатата недела.

Денеска во Македонија ќе престојува премиерот на Австрија, Себастијан Курц, кој важеше за пријател на партијата и поранешниот премиер Никола Груевски, пред да дојде на премиерската позиција, а утре во Скопје ќе пристигне и германската канцеларка Ангела Меркел, чија партија изминативе години ја подржуваше владата на ВМРО-ДПМНЕ по сестринска линија.

Нема дилема една од главните причини за посетата на високите светски политичари на Македонија периодов пред референдумот е токму да се разубеди ВМРО-ДПМНЕ да застане зад договорот со Грција.

Дали тие двајцата ќе го предомислат лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, останува да видиме.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ЈСП Скопје ќе го ревидира проектот: Панорамско тркало нема да се гради

Никола Осило

Најчитано на еМагазин за 2019 година: Татко ѝ на Калина на промоцијата на книгата праша, зошто на Кајмакчалан некој ја пуштил гласината за наводно исчезнати мајка и дете

Редакција

(ВИДЕО) Коалицијата која ја предводи ВМРО-ДПМНЕ си го смени името

Редакција