еМагазин
Image default
Бизнис

Странците „бегаат“ од берзата: Повеќе продавале отколку што купувале акции

Македонската берза го објави билтенот за минатата година во кој меѓудругото се објавени и податоците за учеството на странските инвеститори во вкупниот промет на берзата.

Податоците откриваат дека странските правни и физички лица повеќе продавале отколку што купувале акции од компаниите што котираат на берзата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Детален преглед: Кои акции имаа најголем пораст и пад на вредноста во 2019 година?

Акциите на „Комерцијална банка“, „Алкалоид“ и „Макпетрол“ убедливо најтргувани во 2019 година

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Никица Мојсоска Блажевски избрана за главен извршен директор на Македонија2025

Редакција

Зголемување од 2,5 пати: „Макпетрол“ оствари добивка од 12,5 милиони евра

Никола Осило

Продолжува трката по акции на Комерцијална банка

Никола Осило