еМагазин
Image default
Бизнис

Странските инвеститори повеќе продаваат отколку што купуваат акции на Македонската берза

Македонската берза го објави билтенот за јуни, годинава во кој може да се забележи дека странските инвеститори повеќе продавале отколку што купувале акции на берзата.

Имено, во текот на јуни странците учествувале со само 0,88 отсто во купувањето акции, а нивното учество во продажбата на акции изнесува 7,75 отсто.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Топ-пет акции на Македонската берза со најголем пораст и пад на вредноста

Детален преглед: Кои се десетте најтргувани акции на Македонската берза?

Драстично намален прометот на Македонската берза

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Илинден“ го доби тендерот на „Македонија пат“ за набавка на битумен за асфалт вреден 5,6 милиони евра

Никола Осило

Агенцијата за супервизија на осигурувањето вработува три лица, плата до 41.611 денари

Никола Осило

Министерството за информатичко општество и администрација вработува девет лица, плата до 35.800 денари

Никола Осило