еМагазин
Image default
Македонија

Струмичанецот Стојан Витанов именуван за генерален конзул во Венеција

Владата на последната седница донела одлука за именување на Стојан Витанов за генерален конзул и шеф на Генералниот конзулат на нашата земја во Италијанската Република со седиште во Венеција.

Стојан Витанов и стана познат на македонската јавност во 2017 година откако опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека претседателот на СДСМ, Зоран Заев како обвинет одложил судско рочиште за случајот „Поткуп“ со изговор дека морал да се сретне со италијански дипломат, а всушност бил на средба со својот сограѓанин и близок соработник.

Италијанската амбасада тогаш демантира каква било средба меѓу нивен дипломат и Заев.

Витанов во тој период бил ангажиран како надворешен конзуларен коренсподент во Италијанската амбасада на доброволна основа и немал никакви дипломатски овластувања.

Фото: Фејсбук/Стојан Витанов

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Вест на денот: Баџанакот на Џафери ќе разгледува дали има корупција при вработувањата на братот и синот на пратеничката Стојчевска

Никола Осило

(Видео) „Изгубени во преводот“: Велешкиот градоначалник Аце Коцевски бараше македонски јазик на прес-конференција со министерот Арбер Адеми

Никола Осило

Судот има три дена да одлучи дали Груевски ќе оди во затвор

Никола Осило