еМагазин
Image default
Македонија

Судењето за „Тврдина 2“ одложено за 5. април

Судењето за предметот „Тврдина 2″ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во кој првообвинет е екс-началникот на Петтата управа, Горан Грујовски, како и шест вработени во УБК, е одложено за 5 април.

Судијката Елена Илиевска Јосифовиќ ја одложи денешната расправа поради недоставената пресуда на Врховниот суд на Грција од страна на Министерството за правда на Северна Македонија.

На обвинетите во случајот „Тврдина 2“ им се суди за фалсификување службена исправа и за уништување службена документација поврзано со незаконското прислушување.

Документацијата е поврзана со двата система од нелегалното прислушување, кои соред СЈО, биле уништени во текот на 2014 година.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во Прилеп тројца новозаболени од корона вирусот, вкупно заразени 103 лица

Редакција

Судење „Титаник“: Оспорена автетичноста на СМС пораките

Редакција

Бројките и понатаму високи: Нови 173 заболени од корона вирусот, најмногу во Скопје 75

Редакција