еМагазин
Image default
Македонија

Судот не дава одложување на затворската казна, Кочан доставил ново барање

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд- Скопје го одби барањето за одложување на затворската казна на бизнисменот Сеад Кочан кој е осуден на четири години и осум месеци за случајот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Воедно, како што посочуваат од Судот, кај судија за извршување на санкции доставено е ново барање за одлагање на извршувањето на затворската казна за кое е потребно да се извршат неопходни извиди по што судија ќе одлучува, а по донесеното решение странките и јавноста ќе бидат навремено известени.

Кочан на 17 јули треба да се јави во затвор на издржување на затворската казна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Боки го уапсиле, Катица оставка, Заев вика на лидерска, Кочан не сака у затвор…: Твитер „поцрвене“

Пет дена пред да оди во затвор, Сеад Кочан легна болен

Фото: Телма

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Граѓански организации: Предлог-законот за Охридскиот регион отвора простор за носење штетни одлуки и понатамошно уништување

Редакција

Се организира протест „Правда за Никола Груевски“: Има некој што смета дека тој не треба да оди во затвор

Редакција

Продолжува миграцијата село-град: Зголемен бројот на доселеници во Скопје

Никола Осило