еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Судот одреди осум дневен притвор за Јакимовски, кој им се закануваше на новинарките Јордановска и Коровешовска

Основниот кривичен суд му одреди осум дневен притвор на Емил Јакимовски, кој вчера беше приведен од полицијата поради пријава за семејно насилство.

Во вчерашното соопштение на Основното јавно обвинителство Скопје е наведено дека е поведена постапка за две сторени кривични дела – Загрозување на сигурноста од член 144 став 2 (при вршење семејно насилство), Загрозување на сигурноста од член 144 став 4 (по пат на информатички систем), како и Неизвршување на судска одлука од член 377 став 5.

Ценејќи ги сите околности во предметот, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје доставил Предлог за определување мерка притвор за осомничениот.

Јакимовски беше уапсен поради закани кон новинарките Мери Јордановска и Искра Коровешовска, како и директорката на Централниот рагистар, Марија Бошковска Јанковски, која што му врачи и отказ поради нарушување на принципи од договорот за работа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Обвинителство бара притвор за Јакимовски кој им се закануваше на новинарките Јордановска и Коровешовска

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Комерцијална банка“ повторно ја „тресе“ берзата: Продадени два блока акции за 456.000 евра

Никола Осило

Груевски бара одлагање на казната поради пратеничките обврски и бидејќи пишува книга

Редакција

Обвинителството отвори постапка за новите аудио снимки објавени на Јутјуб

Редакција