еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО: Пандемијата на Ковид-19 не е ни близу до крајот

Пандемијата на Ковид-19 не е ни близу до тоа дека е завршена, изјави денеска директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус на брифинг во Женева.

– Сите ние сакаме да заврши. Сите сакаме да продолжиме со нашите животи, изјави Тедрос.

Според него, суровата реалност е што „ова не е ни близу до крајот“.

– Иако многу земји постигнаа напредок на глобално ниво, пандемијата всушност се забрзува, рече Гебрејесус.

СЗО оваа недела планира да свика состанок за да го процени напредокот во истражувањето за борба против болеста.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нов црн рекорд: 12 починати од корона вирусот, петорица од Скопје

Новозаразени со Ковид-19 од скопјанец, кој дошол на гости во Штип

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Вкупно 1.511: Најмал број на заболени од корона вирусот од почетокот на епидемијата, регистрирани само петмина

Редакција

Програмерите убедливо најплатени со просечна плата од 68.255 денари

Редакција

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ доделува 40 нови стипендии

Редакција