еМагазин

Tag : 27 април

Македонија ТОП СТОРИИ

Осудени за „27 април“ побарале помилување од претседателот Иванов

Редакција
До кабинетот на претседателот на државата Ѓорге Иванов се доставени неколку барања за помилување на осудени лица за случајот „27 април“. Од кабинетот на претседателот...
Македонија

Села: Абдулфета Алими, наместо да биде прогласен за херој, доби 7 години затвор

Редакција
Централното Собрание на Алијасата за Албанците денеска во Дебар одржа состанок на кој се расправаше по повеќе прашања. Состанокот се одвиваше без прсуство на медиумите...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„На колку е осуден Муковски? На 210 тендери“: Твитер за пресудите за 27.април

Редакција
На социјалните мрежи и во јавноста не стивнуваат реакциите за пресудите за настаните во македонското Собрание од 27. април, 2017 година. Реакциите се различни, а...
Македонија ТОП СТОРИИ

Осудените за „27 април“ во притвор

Редакција
Судечкиот совет предводен од судијката Добрила Кацарска го прифати барањето на Обвинителството за обезбедување притвор на обвинетите во настаните од 27. април во Собранието кои...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Политички пресуди од вкупно 211 години затвор, се вика погребување на правото

Редакција
Денешната пресуда за случајот 27-ми април е резултат на политички монтиран процес, и е производ на евидентна неправда, велат од ВМРО-ДПМНЕ. “Политички пресуди од вкупно...
Македонија

(Во живо) Во Кривичен суд пресуди за собраниските настани на 27 април

Никола Осило
Во Кривичниот суд во Скопје почна рочиштето на кое треба да бидат објавени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието...
Македонија

Денеска пресуда за 17 лица за „27 април“

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27. април 2017...
Македонија

Пресудата за „27 април“ судијката Кацарска ќе ја соопшти на 15. март

Редакција
Судијката Добрила Кацарска на 15 март ќе ја објави пресудата за обвинетите во предметот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), познат како „27 април“. На денешното...
Македонија

Игор Југ: Не е точна изјавата на Рускоска дека сакав да го убијам Заев

Редакција
Обвинетиот Игор Југ, во својата реплика на вчерашната изјава на обвинителката Вилма Рускоска, дадена на крајот од завршните зборови во предметот „27 април“, денеска реагираше...
Македонија

Чавков: Нема правник, нуту граѓанин, кој нема сомнеж за амнестијата

Редакција
Нема правник, нуту граѓанин, кој нема сомнеж за амнестијата. Обвинителката Вилма Русковска вчера кажа дека сите сме уценети со Законот за амнестија. Од ова се...