еМагазин

Tag : Абу Бакр ал-Багдади

Свет

Лидерот на ИД, Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

Редакција
Посмртните останки на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот...
Свет

Курдски советник: Лидерот на ИД, Ал Багдади разоткриен благодарејќи на долната облека

Редакција
Абу Бакр ал Багдади е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговата долна облека, која била украдена пред да го убијат американските специјалци, тврди...
Свет ТОП СТОРИИ

Кој беше Абу Бакр ал-Багдади, „калифот“ кој донесе смрт и ужас

Редакција
Абу Бакр ал-Багдади, ирачки џихадист, кој се прогласи за „калиф“ на сите муслимани како водач на сунитска Исламска држава (ИД), беше цел на воената операција...
Свет ТОП СТОРИИ

ЦИА помогнала да биде лоциран: Во Сирија е убиен лидерот на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади

Редакција
Во американска воена операција во Сирија се верува дека е убиен лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, пренесуваат сите светски агенции. Неименуван американски претставник...