еМагазин

Tag : администрација

Бизнис ТОП СТОРИИ

Собранието го донесе Буџетот за 2020 година: Повеќе пари за плати во администрацијата отколку за инвестиции

Редакција
Собранието ги донесе Буџетот за 2020 година и Законот за извршување на Буџетот од 2020 година во рамки на денешната расправа по дневниот ред на...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Галерија) И Заев собираше отпушоци: Министри, судии, пратеници, административци … собираа ѓубре низ Македонија

Редакција
Околу 40.000 административци, министри, пратеници, судии, градоначалници, обвинители… беа дел од денешната еко-акција „Администрацијата чисти со Не биди ѓубре“. Се чистеше низ целата земја, а...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Повеќе од 40.000 административци ќе чистат со „Не биди ѓубре“ на 14 декември

Редакција
Повеќе од 40.000 лица, вработени во јавната администрација, заедно со граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“, на 14-ти декември, ќе организираат акција, во која што ќе...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Комисијата за заштита на конкуренцијата вработува раководители, советници и соработници

Никола Осило
Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 5 државни службеници во Комисијата за заштита на конкуренцијата. Се бараат кандидати за раководители, советници и помлади соработници. Платите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ревизорите откриваат дека Владата нема контрола врз работењето на администрацијата: Милиони потрошени за џабе

Никола Осило
Иако биле потрошени милиони денари за воспоставување Интегриран систем за управување со човечки ресурси и секоја година се трошат огромни средства за негово одржување тој...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Фрчат огласи за државни вработувања додека се бара лек за вишокот во администрацијата

Никола Осило
Не стивнуваат реакциите во јавноста по најавата дека Владата подготвува план за реорганизација и намалување на бројот на вработени во администрацијата, а пред се околу...
Интервју ТОП СТОРИИ

Манчевски: Работиме на сериозна стратегија за реорганизација на дел од вработените во државниот сектор

Редакција
Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски во разговор за „еМагазин.мк“ се дообјасни во врска со дебатата на која се зборуваше за распределбата на...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Како ли ви текна: Очајна мерка е да се субвенционираат плати за да си одат административци

Никола Осило
Македонската Влада се чини дека е во очај и не знае што да прави со вишокот вработени во администрацијата кои одат на работа колку да...
Бизнис

ССК: Многу прашалници и предизвици околу трансферот на вработени од јавниот во приватниот сектор

Никола Осило
Сојузот на Стопански комори на Македонија (ССК) смета дека во врска со најавата за трансфер на вработени од јавниот во приватниот сектор треба да се...
БЕНЧМАРК

Владата ќе бара и кадар за преговори со ЕУ надвор од институциите

Никола Осило
Министерството за информатичко општество и администрација во соработка со други ресори бара начин за привлекување кадар и од јавниот сектор и надвор од институциите за вклучување...