еМагазин

Tag : администрација

Бизнис

Со бројните огласи за вработување, во администрацијата се пополнувале испразнетите места, вели Заев

Редакција
Со објавените огласи за вработувања во јавната администрација се пополнуваат испразнетите места од втората половина од 2018 година и нема да значат дополнителни трошоци, бидејќи
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Еурека: Пратениците по мандатот да станат заменици-директори во јавните претпријатија

Никола Осило
Не престануваат реакциите во македонската јавност по најавата дека владејачката коалиција меѓу СДСМ и ДУИ по скратена постапка во Собранието турка предлог-закон со кој се
Политика

Jавната и државната администрација ќе го одработува 2. јануари

Редакција
На 2 јануари нема да работат вработените во јавната и државната администрација, а препорака е оваа одлука да ја следат и единиците на локалната самоуправа
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер ја „подбра“ Владата за 2 јануари: „Роди ме мајко без совест, фрли ме во администрација“

Никола Осило
Голем број реакции на социјалните мрежи предизвика одлуката на Владата да го прогласи за неработен ден 2 јануари за вработените во јавната администрација и да
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Рекордни 461 милиони евра за плати на администрацијата во буџетот за 2019 година

Никола Осило
Владата го објави предлог-буџетот за 2019 година во кој се предвидува расходите за исплата на плати во администрацијата да изнесуваат 28,4 милијарди  денари или околу 461
Политика

СДСМ реагира, но не ја демантира веста за вработувањето на мајката на Костадинов

Редакција
Антинародното раководство на ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со професионалноот и независно функционирање на институциите, се вели во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на
Политика

ВМРО-ДПМНЕ и го честита вработувањето на мајката на Костадин Костадинов во Централен регистар на Струмица

Редакција
ВМРО-ДПМНЕ и го честита вработувањето во Централниот регистар на Струмица на Фанија Костадинова, мајката на Костадин Костадинов, портпаролот на СДСМ и пратеник во Собранието, изјави
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Додека Владата ја деполитизира, илјадници нови вработувања во администрацијата

Никола Осило
Владата вчера соопшти дека во тек се активности за деполитизација на администрацијата и дека со хоризонталната функционална анализа која првпат се прави, ќе следи реорганизација
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ако дојде живот зошто административците бегаат во странство?

Никола Осило
Чудни образложенија за масовните вработувања во јавната администрација можевме да чуеме вчера од Владата односно дека има институции кои нон стоп имаат отворен оглас за