еМагазин

Tag : активизам

Интервју ТОП СТОРИИ

Смилев: Неспособните од нашата прекрасна држава прават регионална депонија

Силвана Жежова
Еден од најзаслужните граѓани на Велес со чиешто дејствување пред неколку години, Топилница не се рестартираше и не продолжи да ги труе велешани, Игор Смилев...
Македонија

Активистката за легализирање на марихуаната, Моника Ристеска осудена на една година затвор

Редакција
Активистката за легализирање на марихуаната, Моника Ристеска, е осудена на една година затвор. Делото за кое се товари е „неовластено производство и пуштање во промет...
Интервју

Паунович-Бишевац: 16 дена активизам за крај на насилството врз жените и девојките

Редакција
Со Ивона Паунович-Бишевац од канцеларијата на UN Women зборуваме за кампањата 16 Дена активизам против родово базираното насилство, период кога индивидуалци и организации низ целиот свет, преземаат активности...
ЖИВОТ

Како до безбедна работна средина за жените: 45 проценти искусиле сексуално вознемирување на работно место

Редакција
Во знак на поддршка на заложбите за подигнување на јавната свест за родовата еднаквост, а во рамките на кампањата “Слушни ја! – 16 дена активизам...
ЖИВОТ

Жените-политичарки се надеваат дека на претседателските избори ќе има жена-кандидат за претседател

Редакција
Жените во политичките партии во Македонија, не се застапени на листите на изборите, на исто ниво како и нивните машки колеги, помал е процентот на...