еМагазин

Tag : албанци

Македонија

Ахмети: Сите на див начин, како волци, организираат пропаганда против ДУИ

Редакција
„Каде им се фактите, нека покажат еден аргумент од десетиците илјади прислушувања дека некој од ДУИ ја има злоупотребено власта и довербата, дали овие луѓе...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Катастарот вработува шест државни службеници, плата до 25.023 денари

Никола Осило
Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 6 државни службеници во Агенцијата за катастар на недвижности. Се бараат тројца советници, двајца соработници и еден...
Балкан

Албанија ги укинува работните дозволи за Албанците од нашата земја

Никола Осило
Албанската Влада донесе одлука за либерализација на пазарот на труд за Албанците од Северна Македонија, како и оние од Црна Гора, објави на својот профил...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе ги бојкотираат ли Албанците изборите за да Талат Џафери стане претседател на државата

Редакција
Двајцата кандидати за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски уште денеска ќе имаат можност да ги убедуваат гласачите да излезат да гласат...
Македонија

Српскиот министер за одбрана, Вулин од Москва: Северна Македонија се почесто ќе ја „напаѓа“ Србија

Редакција
Српскиот министер за одбрана Александар Вулин во Москва, на државниот канал „Русија 24“ порача дека „светот нема да ја сопре несреќата на Балканот доколку допушти...
Македонија ТОП СТОРИИ

Чудни критериуми за вработување: Нема место за лекари Македонци во тетовската Клиника

Никола Осило
Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари обвинува за местење на огласите за вработување медицински лица во Клиниката во Тетово. Тие ги објавија резултати од конкурсот за...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Носат ли промената на името и двојазичноста нов бран тежок македонски и албански национализам?

Никола Осило
Претставниците на власта и поддржувачите на Преспанскиот договор, кој доколку се ратификува во грчкиот парламент ќе значи промена на името на земјава во Северна Македонија...
Македонија

Анкета на Телма и МЦМС: СДСМ најпопуларна кај Албанците, ВМРО ДПМНЕ кај Македонците

Редакција
Рејтингот на СДСМ расте, додека на ВМРО паѓа, покажа најновата анкета на Телма и МЦМС, што ја напрви агенцијата М-проспект. Анкета покажува дека СДСМ има...
Балкан

Шест лица ранети во судир со оружје и ножеви помеѓу Грци и Албанци во близина на Атина

Редакција
Грчката полиција соопшти дека најмалку шест лица се ранети во судирот што се случи рано изутрина помеѓу група Грци и Албанци во Геракас, источно од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе добијат ли зголемени права Албанците со отварањето на Уставот за уставни измени

Редакција
Албанската заедница да биде впишана како државотворен народ на Македонија, а албанскиот јазик да биде службен јазик, (што е во некоја форма е веќе предвидено...