еМагазин

Tag : албански јазик

Македонија

Венецијанската комисија препорача да се преиспита Законот за употреба на јазиците

Редакција
Венецијанската комисија во мислење усвоено денеска, ги повикува македонските власти да го преиспитаат Законот за употреба на јазиците преку консултации со сите засегнати страни. Според соопштението,...
Балкан

(Видео) Вучиќ прозборе на албански: Сефере, добро ли изговорив?

Редакција
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска на прес-конференција ги повика Србите на Косово да гласаат на предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат утре. Вучиќ се...
Македонија

Законот за јазици почна да се применува и во Влада: На седница се зборувало и албански

Редакција
Членовите на Владата, припадници на албанската заедница, на последната седница на Владата, согласно одредбите од Законот за употреба на јазиците, зборуваа на својот мајчин јазик, информираат од...
Македонија

Владата без коментар за пресот на пратеникот Ејуп Алими на кој говореше само на албански јазик

Редакција
Владата не го коментира вчерашниот потег на пратеникот Ејуп Алими од ДУИ кој на прес-конференција во македонското Собрание говореше само на албански јазик. Владиниот портпарол...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Јелена Карлеуша ја засени Северна Македонија

Редакција
Главна вест изминативе денови во Македонија не беше нејзиното ново име – Северна Македонија, загадувањето или официјализирањето на албанскиот јазик како втор службен во земјава,...
Бизнис

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска почна прес-конференција на албански јазик

Никола Осило
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска прес-конференцијата ја почна на албански јазик и на новинарско прашање потенцира дека од денеска и албанскиот јазик е официјален....