еМагазин

Tag : амазон

Бизнис

Основачот на „Амазон“, Безос го надмина сопствениот рекорд во богатство

Редакција
Богатството на основачот на „Амазон“, Џеф Безос, порасна на скоро 172 милијарди долари, што според индексот на милијардери на „Блумберг“, е нов рекорд кога станува...
Свет ТОП СТОРИИ

Сакајќи да заработат на коронавирусот купиле 17.700 шишиња антисептик за раце

Редакција
Браќата Мет и Ноа Колвин на 1 март, еден ден откако беше забележана првата жртва во САД од коронавирусот седнале во својот џип да купат...
Свет ТОП СТОРИИ

(Фото) НАСА објави вознемирувачки снимки од пожарите во Амазонија

Редакција
Вознемирувачки сателитски снимки на НАСА од вселената укажуваат на огромниот размер на пожарите што ја зафатија Амазонската прашума, честопати нарекувана како „белите дробови“ на нашата...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Потресно сведоштво на домородците: Ранчери намерно го опожаруваат Амазон

Никола Осило
Пожарите во Амазон се подметнуваат намерно од ранчери кои сакаат шумите да ги претворат во полиња за пасење на стоката, обвинуваат членови на амазонското племе...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Горат „белите дробови“ на планетава: Во Амазон пожар на територија голема колку Велика Британија

Никола Осило
До несогледливи последици по населението во светот може да доведат големите шумски пожари што го зафатија Амазон. Сателитските снимки покажуваат дека гори шума на површина...
Свет ТОП СТОРИИ

„Ферари“ најмоќен бренд во светот, „Амазон“ највреден

Редакција
Италијанскиот производител на автомобили „Ферари“ ја освои титулата најмоќен бренд, според најновиот извештај на „Бренд Финанс Глобал 2019“. Во текот на минатата година, „Ферари“ во...
Свет

Амазон за првпат е највредна американска компанија со чии акции се тргува на берза

Редакција
Амазон го надмина Мајкрософт на листата највредни компании во САД со чии акции јавно се тргува, откако превирањата на берзите доведоа до промена на листата...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Каков имот има Џеф Безос, најбогатиот човек во светот: Авион, апартмани, скапи возила…

Редакција
Основачот на американската компанија „Амазон“, Џеф Безос (54) повторна стана најбогатиот човек на светот со богатство од 150 милијарди долари, објави агенцијата Блумберг. Се смета дека богатството...