еМагазин

Tag : џамија

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Верниците во Мустафа паша џамијата се молеа надвор: Припадниците на исламската вероисповед слават Рамазан Бајрам

Редакција
Припадниците на исламската вероисповед денеска го слават Рамазан Бајрам. Утринава тие се помолија во џамиите. Некои џамии денеска беа отворени, некои поради заштита на здравјето...
Македонија

Од 12. мај се отвараат џамиите, одлучи ИВЗ

Редакција
Исламската верска заедница (ИВЗ) одлучи од 12. мај да ги отвори џамиите за молитва, информираа од таму. Верниците од вторник можат да одат на колективни...
Локално ТОП СТОРИИ

Исламската верска заедница оштетила џамија во Битола заштитена како културно наследство

Редакција
На 29.01.2020 во 17.30 часот во СВР Битола, С.М.(57) од Битола, раководител на сектор за општи и правни работи во АД за изградба и стопанисување...
Локално

Тројца го претепале пред џамија во Скопје

Никола Осило
На 14.06.2019 година во 17.00 часот во Полициската станица Чаир, М.С.(34) од Скопје пријавил дека истиот ден околу 13.40 часот на ул.„Македонско Косовска Бригада“ во...
Свет

(Видео) Истовремено со Нотр-Дам пожар и во џамијата Ал акса во Ерусалим

Никола Осило
Пожар избувнал во џамијата Ал акса во Ерусалим синоќа речиси истовремено со опожарувањето на Нотр-Дам во Париз, јавуваат светските медиуми. На видеото објавено на социјалните...
Свет ТОП СТОРИИ

Терористот во Нов Зеланд инспириран од српските напади врз босанските муслимани, бројот на загинати се искачи на 49

Редакција
Напаѓачот на џамиите во градот Крајстчрч на Нов Зеланд уби најмалку 49 лица, додека над 50 се повредени. Во врска со случајот се уапсени четири...
Свет

(Вознемирувачко видео) Терористот во Нов Зеланд објави видео во живо од нападот во џамиите

Редакција
Еден од терористите кој го изврши нападот во џамии во новозеландскиот град Крастчрч објавил видео во живо на Фејсбук. Клипот е маркиран за време на...
Свет

(ВИДЕО) Најмалку 40 загинати во напад во две џамии во Нов Зеланд

Редакција
Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека најмалку 40 луѓе загинале во напад во две џамии, што се случи во градот Крајстчрч. – Ова...
Локално

Масовна тепачка во џамија во општина Пласница

Никола Осило
Во просториите на селската џамија „Абди Бајрактар“ во село Лисишани, општина Пласница, вчера, во попладневните часови, бил нарушен јавниот ред и мир, информираат од СВР...