еМагазин

Tag : амнестија

Македонија

СДСМ: Точно знаеме што се крие зад предлог-законот за амнестија

Редакција
Точно знаеме што се крие зад предлог-законот за амнестија поднесен од антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, а тоа е амнестија на криминалите на режимот на Никола...
Македонија ТОП СТОРИИ

Што предвидува предлог-законот за амнестија кој ВМРО-ДПМНЕ го поднесе по скратена постапка

Редакција
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев денеска информираше дека е поднесен предлог-законот за амнестија на лицата осомничени, обвинети и осудени за собраниските настани од 27-ми април....
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ го поднесе предлог-законот за амнестија и побара СДСМ да остане на ветеното

Редакција
Игор Дурловски, Владо Јовановски, Богдан Илиевски и Борис Дамовски не се терористи, рече денеска на прес-конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. „Не се терористи ниту...
Македонија

ВМРО ДПМНЕ ќе бара амнестија за сите инволвирани: Продолжува судењето за насилството во Собрание

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува судењето за настаните во Собранието на Македонија на 27 април минатата година. Истовремено, во Собранието, за денеска опозициската...
Македонија

Нема крај на партиските бурлески: ВМРО-ДПМНЕ бара амнестија, СДСМ нуди помирување

Никола Осило
Предлог-законот за амнестија е веќе изготвен и во понеделник ќе биде поднесен во Собранието на РМ по скратена постапка, рече денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во комисиите во Собранието и ќе поднесе предлог-закон за амнестија

Редакција
ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во комисии кои треба да обезбедат селективна слобода само за оние кои учествуваа во гласањето за потреба за уставни измени произлезени...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе простат ли граѓаните евентуална амнестија за Мијалков, Груевски и останатите?

Никола Осило
По исклучувањето на Сашо Мијалков, Никола Тодоров и пратениците кои гласаа за уставните измени од партиските структури на ВМРО-ДПМНЕ, но и најавата на премиерот Зоран...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски: Амнестија за сите учесници во настаните од 27 април

Никола Осило
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од вечерашната партиска свеченост по повод одбележувањето 23 Октомври – Денот на Македонската револуцонерна борба, побара да се донесе закон...
Македонија

Ќе излезе ли од домашен притвор и пратеникот Крсто Мукоски

Редакција
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски остана единствениот од пратениците, кој е во домашен притвор за настаните од 27. април во македонското Собрание. Неговите колеги, Сашо Василевски...
Македонија

(ВИДЕО) Маноиловски: Да ги амнестираме вмровците, поевтино е

Редакција
Пратеникот од ДУИ, Бранко Маноиловски, на денешната расправа во Собранието за уставните измени, порача да се амнестираат сите обвинети функционери и партиски активисти и државата да...