еМагазин

Tag : јанева

Македонија ТОП СТОРИИ

Одбраната на Катица Јанева праша дали „Рекет“ е создаден за да згаснат обвиненијата против Орце Камчев

Редакција
Бранителот на Катица Јанева, адвокатот Дељо Кадиев, го започна завршниот збор со цитат на оштетениот сведок Орце Камчев кој рекол: „предметот Империја е измислен предмет...
Македонија ТОП СТОРИИ

Рускоска во завршните зборови за “Рекет“: Јанева уште е во филмот на Чарлиевите ангели

Редакција
Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите ангели, со овие зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...
Македонија

Случајот пред финале: Завршни зборови на „Рекет“

Редакција
Обвинителството за борба против организираниот криминал и корупција на денешното рочиште во Кривичниот суд Скопје, ќе ги каже завршните зборови за случајот „Рекет”, за потоа...
Македонија ТОП СТОРИИ

Рускоска: Факт е дека Јанева примила пари

Редакција
Обвинението се темели на докази, и материјални и од сведочење на поранешни колеги на Катица Јанева, така што апсолутно не е точно дека обвинението се...
Македонија

Со завршни зборови, судењето за „Рекет“ продолжува на 19 мај

Редакција
Судењето за случајот „Рекет“ продолжува на 19 и 20 мај кога завршни зборови ќе даваат обвинителството и одбраната. Во судот Катица Јанева, денеска даваше исказ,...
Македонија

Јанева на судењето за „Рекет“: Со Бојан Јовановски не разговаравме за СЈО, туку за модата и љубовта

Редакција
Судот, на барање од одбраната, ја исклучи јавноста во делот од судењето каде Катица Јанева сведочи за доверливи информации за предметот „Рекет“ во кој е...
Македонија ТОП СТОРИИ

Јанева сведочеше за „Рекет“: Не сум виновна, Камчев не бил привилегиран, а пари немам земено

Редакција
Во работата како Специјално јавно обвинителство (СЈО) сум одлучувала исто како што сега одлучува Јавното обвинителство, а замислете држена сум девет месеци во притвор за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Јанева на судењето за „Рекет“: Да знаете што се знам од 660-те илјади фајлови, сигурно не би била тука

Редакција
Специјалното јавно обвинителство (СЈО), кое го водев четири години, од тогашната опозиција доби 660 илјади фајлови со незаконски прибавени прислушувани материјали. Да знаете што јас...
Македонија ТОП СТОРИИ

Јанева на судењето за “Рекет“: Камчев како да знаеше за ПИ мерките за „Империја“

Редакција
Обвинителката Лиле Стефанова од моментот кога е избрана до ден денеска ја има мојата целосна поддршка за работа и за водење на истрагата за предметот...
Македонија

Продолжи судењето за „Рекет“: Катица Јанева го тужи Боки 13 за неовластено снимање

Редакција
Кривичниот суд во Скопје не го прифати предлогот на првообвинетиот во предметот „Рекет”, Бојан Јовановски – Боки 13, во дополнение на доказната постапка како сведок...