еМагазин

Tag : Ангела Меркел

БЕНЧМАРК

Урсула фон дер Лајен избрана за претседателка на Европската комисија

Редакција
Со тесно мнозинство, европратениците ја избраа Урсула фон дер Лајен за претседателка на Европската комисија, а денеска таа ќе поднесе оставка од функцијата министер за одбрана
Македонија

Меркел: Цврсто стоиме зад европската перспектива на Западниот Балкан

Редакција
Германија цврсто стои зад европската перспектива на Западниот Балкан и ги поддржува земјите од тој регион во нивните реформски напори, соопштија од кабинетот на германската
Македонија ТОП СТОРИИ

Лични впечатоци од средбата со Меркел: Заев и Димитров „непоправливи“ оптимисти

Редакција
По средбата со германската канцеларка Ангела Меркел и официјалното соопштение од Влада, премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров искажаа лични впечатоци
Македонија

Партијата на Меркел ЦДУ: Нема потреба од нервоза, датум ќе има

Редакција
Од владејачката ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел за „Франкфуртер алгемејне цајтунг“ велат дека „не разбираат зошто е толку голем проблем одложувањето за три месеци на одлуката
Македонија

Заев пред средбата со Меркел: Ако не испорачаат датум, ќе го отворат патот на трети земји

Редакција
Веројатно по состанокот со германската канцеларка Ангела Меркел ќе имаме подетални информации за добивање на датум за почеток на преговорите. Јас сум убеден дека ќе
Македонија

Меркел: Решавањето на спорот за името е многу важна вест

Редакција
Германската канцеларка Ангела Меркел е задоволна поради надминувањето на деценискиот спор за името меѓу Македонија и Грција и смета дека сега е отворен патот за
Балкан

Меркел: Потребен е храбар пристап од Грција за разврската со Северна Македонија

Редакција
За сите нас во Европа е добро да има важна разврска овде во однос на прашањето за Северна Македонија, но за тоа предуслов е храбриот
Балкан

Се зголемува меѓународниот притисок за Договорот од Преспа на завршницата: Меркел на 10 и 11 јануари во посета на Атина

Редакција
Германската канцеларка Ангела Меркел следниот четврток и петок, на 10 и 11 јануари ќе допатува во посета на Атина. Предвидено е да се сретне со
Македонија

Меркел му пишала на Заев за важноста од усвојувањето на уставните амандмани

Редакција
Договорот од Преспа нуди историска шанса за Македонија и за зајакнување на добрососедските односи, нагласува германската канцеларка Ангела Меркел во писмото до македонскиот премиер Зоран
Македонија

Германија бара да продолжи спроведувањето на Договорот со Грција: Цензусот беше премногу висок

Редакција
Германија се приклучи на повиците упатени кон Македонија да го спроведе Договорот со Грција кој ќе го отвори патот на државата кон НАТО и ЕУ,