еМагазин

Tag : ангеловска

Бизнис

Сите детали: Платежни картички од Владата за граѓаните во периодот јуни-јули

Редакција
Платежните картички и средствата граѓаните очекуваме да ги добијат во периодот јуни-јули, како што стои во пакетот, додека ваучерите за туризам граѓаните би ги добиле...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ребаланс на Буџетот: Расходите зголемени на 3,95 милијарди евра, приходите намалени на 3,2 милијарди евра

Редакција
Вкупните буџетски расходи со ребалансот за годинава ќе изнесуваат 3,95 милијарди евра, што е за 1,4 отсто повеќе во однос на првичните проекции, соопшти министерката...
Бизнис

Ангеловска: Скратени 6,5 милијарди денари од буџетските корисници, ќе се искористат за мерките за корона вирусот

Редакција
Средствата од 6,5 милијарди денари што Владата вчера со Уредба ги прераспредели се обезбедени од сите буџетски корисници. Кратење, како што појасни министерката за финансии...
Бизнис

Ангеловска: За најмалку 70 отсто се намалуваат ратите за кредитите од финансиските друштва и лизинг компаниите

Редакција
Ратите на кредитите од финансиските друштва и лизинг компаниите се намалуваат за најмалку 70 отсто во следните три месеци за граѓаните, во насока на помош...
Бизнис

Ангеловска: Каматите на кредитите не се простуваат никаде

Редакција
Економската стабилност на земјата се заснова и зависи од банкарскиот сектор, кој сега е стабилен, а таков треба да остане и по завршување на корона...
Бизнис

Ангеловска: Три сценарија за справување со последиците од корона вирусот

Редакција
Министерството за финасии има три основни сценарија – поволно, неповолно и најнеповолно за справување со последиците што ги предизвика коронавирусот во економијата, а најголемиот удар...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Буџетот за 2020 година 3,9 милијарди евра

Редакција
Предлог-буџетот за 2020 година изнесува 3,9 милијарди евра, информираше денеска министерката за финансии Нина Ангеловска на прес-конференцијата со премиерот Зоран Заев во Владата. Најголем дел...
Бизнис

Ангеловска: Во буџетот растот на економијата во 2020 година проектиран на 3,8 отсто

Никола Осило
Растот на економијата следната година според владината проекција е 3,8 отсто. Ова го соопшти денеска министерката за финансии Нина Ангеловска одговорајќи на новинарски прашања, споделувајќи...
Македонија

По бурните реакции, порпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Стоилковски се извини за сексистичкиот пост за министерката Ангеловска

Редакција
Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски се извини по бројните реакции од партии, пратеници, невладини здруженија, Владата… за неговиот сексистички пост на Фејсбук за министерката за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Усвоен ребалансот на Буџетот: Пари за повисоки плати, вработувања, лекови…

Редакција
Со ребалансот на Буџетот се издвоени 400 милиони денари за субвенционирање на растот на платите во приватниот сектор, 200 милиони денари за активни мерки за...