еМагазин

Tag : Анима Мунди

БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Спасени три младенчиња волци

Редакција
Здружение за заштита на животни „Анима Мунди“, со помош на Државниот инспекторат за ловство, спаси три младенчиња волци. – Среќата не може да се опише кога ќе се спаси...
Локално

(Вознемирувачки фотографии) Вреќи со убиени кучиња од страна на ветеринар пронајдени во Кумановско

Редакција
Вреќи со убиени кучиња, медицинска опрема, по што е евидентно дека се убиени од медицинско лице (ветеринар) се расфрлани во старата касарна (населба Карпош, меѓу...
ЖИВОТ

Анима Мунди: Лишманијата не ја пренесуваат кучиња, туку мушички

Редакција
Кучињата сами по себе никако не можат да бидат извор на болеста лишманија која се шири саму преку инсект (мушичка), за што е потребно градот да...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Вознемирувачко видео) Злоставени, изгладнети, болни, оставени да умрат: Снимки од врвна одгледувачница на расата „кане корсо“ во Македонија

Редакција
„Зад приказните за врвни легла и одбрани раси, ова е вистината која најчесто нема да ја дознаете и скапата цената која ја плаќаат животните. Снимките...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Анима Мунди до општините поднесе предлог Програма за решавање на проблемот со бездомните кучиња

Редакција
Здружението за заштита на животните „Анима Мунди“ информираше дека во време кога проблемот со бездомните животни воопшто не е решен, ниту пак гледаат реален напредок...
ЖИВОТ

(Вознемирувачко видео) Скопјанец застрелал куче, бидејќи му ги бркало кокошките

Редакција
Здружението за заштита на животните Анима Мунди информираше дека во саботата среде бел ден скопјанец застрелал куче за кое се грижел неговиот сосед во Трубарево...
Локално

(Вознемирувачко видео) Автобус полн со деца за на екскурзија удри коњ во Струмичко

Редакција
Коњ во локва крв кој едвај крева глава и умира среде улица, удрен од автобус кој превозува деца од ОУ „Вера Циривири“ на екскурзија, е...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Во Скопје се протестираше против нехуманиот третман на бездомните животни

Редакција
Примена на хумани методи за бездомните животни и изнаоѓање на трајно решение на проблемот со обезбедување дом за секое животно се дел од барањата што...
Локално

„Анима мунди“: Истрага и казни за насилството врз животните во Зелениково и Велес

Никола Осило
Во Зелениково возрасен човек со ножици сече уши на куче во двор, а во Велес малолетник неколку пати удира мало кутре кое едвај тежи пет...
Македонија ТОП СТОРИИ

Анима Мунди: Екстремитети, црева, глави, утроби расфрлани на улица во Визбегово!

Никола Осило
Здружението „Анима Мунди“ на својот фејсбук профил објави фотографии од екстремитети, црева, глави, утроби расфрлани на улица во Визбегово „Во држава во која казна се...