еМагазин

Tag : Антикорупциска комисија

Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска утврди судир на интереси кај вицепремиерот Анѓушев и бара одговорност

Никола Осило
Државната комисија за спречување на корупција на денешната 24 седница со четири гласа „за“ и два „против” донесе одлука за поднесување иницијатива до премиерот Зоран...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска комисија отворила предмет за братот на вице-премиерот Кочо Анѓушев

Никола Осило
Државната корупција за спречување на корупцијата (ДКСК) на дененешната седница информира дека има предмет и се прибираат информации за случајот со Тодор Анѓушев, брат на...
Македонија

Отворени три нови случаи: Антикорупционерите ќе ја следат имотната состојба на Штерјов, Василевски и Алили

Никола Осило
Државна комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) најави дека отворила три случаи за следење на имотната состојба за Коле Штерјов, претседател на Советот за јавни...
Македонија

Антикорупциска комисија ќе поведе прекршочни и кривични постапки против повеќе директори

Никола Осило
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) најави дека ќе започне прекршочна постапка за неподнесување анкетни листови по изборот на функција против Васко Ковачевски, директор...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска бара кривична одговорност од градоначалникот на Сарај, Беџети за платформата на Матка

Никола Осило
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната 20-та седница донесе одлука да поведе иницијатива за кривично гонење на градоначалникот на Општина Сарај, Блерим...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска ќе го проверува имотот на судиите Панчевски, Вангеловски, Зафировска, Костова и Лаличиќ

Редакција
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) отвори предмет за злоупотреби и коруптивни дејства за судиите Владимир Панчевски, Јово Вангеловски, Александра Зафировска, Светлана Костова и...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Аџанак баџанак: Килав старт на Антикорупциската комисија

Никола Осило
Власта и опозицијата ги прекршија сите рокови и едвај се усогласија за начинот на избор на новите членови на Државната комисија за спречување на корупцијата...
Македонија

Утврден составот на новата Актикорупциска комисија, Билјана Ивановска предложена за претседателка

Никола Осило
Комисијата за прашања на изборите и именувањата на денешната седница едногласно ја утврди предлог листата за именување на претседател и членови на Државната комисија за...